اشتغال به کار در کانادا

سالانه افراد بسیار زیادی از راه های مختلف جهت کار در کانادا وارد این کشور می شوند. اقتصاد کانادا امروزه بیش از هر زمان دیگری برای پیشرفت، نیاز به نیروی کار خارجی دارد. راه های مهاجرت در برنامه کاری بسیار وسیع است و از اقامت دائم کانادا تا اقامت موقت کانادا و نیز توریست های تجاری را شامل می شود. مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت کانادا روش های گوناگونی دارد که در زیر معرفی می کنیم. در این بخش، ورود به خاک کانادا به صورت موقت با ویزای اجازه کار (Work Permit) را مورد بررسی قرار می دهیم و شرایط کار و درخواست را ذکر می کنیم. با کوچگر همراه باشید.

برای ورود به خاک کانادا با اجازه کار، ابتدا باید کارفرما شما را به عنوان نیروی کار قبول کرده و آن را درخواست کند. به عبارت دیگر باید Job Offer صادر شود. ابتدا باید دید که چگونه و از چه منابعی می توان کار متناسب با شخص را پیدا کرد و سپس اقدامات لازم توسط کارفرما برای دعوت از یک شخص خارجی را توضیح می دهیم. تقاضای صدور (LMIA (Labour Market Impact Assessment از (ESDC (Employment and Social Development Canada که همان اداره کار کانادا است و پس از آن تقاضای مجوز کار در کانادا از (IRCC (Immigration, Refugees and Citizenship Canada که اداره مهاجرت کانادا است را بررسی خواهیم کرد.

بهترین روش های مهاجرت به کانادا

بهترین روش های مهاجرت و اخذ اقامت دائم کانادا به صورت لیست در ادامه آمده اند که در ادامه مقاله به بررسی جزء به جزء هریک از این روش ها میپردازیم.

مراحل اخذ اجازه کار در کانادا

مرحله اول: کارفرما برای گرفتن LMIA اقدام می کند.

مرحله دوم: Job Offer را دریافت می کند.

مرحله سوم: متقاضی کار، تقاضای صدور Work Permit می کند.

مرحله چهارم: صدور مجوز کار (Work Permit)

مرحله اول:

کارفرما پس از انجام مراحل قانونی(Advertising) برای گرفتن LMIA به اداره کار کانادا (ESDC) مراجعه می کند.

در صورتی که این اداره قبول کند که حدود یک نیروی کار خارجی برای این شغل تاثیر منفی بر کار افراد کانادایی ندارد، با این کار موافقت کرده و مجوز LMIA را صادر می کند. در پاره ای از موارد، اخذ LMIA لازم نیست و کارفرما از گرفتن LMIA معاف شده است.

موارد معافیت از صدور LMIA

مرحله دوم:

پس از بررسی موضوع در اداره کار کانادا (ESDC) چنان چه این اداره قبول کند که کارفرما نیاز به نیروی کار دارد و شخص معرفی شده واجد شرایط مندرج در آگهی کار بوده و کارفرما نمی تواند شخص مناسب از افراد کانادایی یا مقیم دائم کانادا را پیدا کند، در این صورت مجوزی به نام LMIA صادر می کند که بر اساس آن نیروی کار می تواند به اداره مهاجرت کانادا مراجعه و با پر کردن فرم های مربوطه تقاضای صدور Work Permit یا اجازه کار در کانادا را بنماید.

کافرما پس از مراحل فوق پیشنهاد کار خود را (Job Offer) به نیروی کار ارائه می کند. این مدرک باید نشان دهنده نوع کار، میزان حقوق، تمام وقت بودن کار، شرایط و مشخصات کار با تمام جزئیات باشد

مرحله سوم:

با اخذ LMIA و Job Offer متقاضی کار می تواند در سایت اداره مهاجرت تقاضای Work Permit کند. در این مرحله متقاضی کار باید مدارک لازم را جهت متقاعد کردن افسر مهاجرت مبنی بر واجد شرایط بودن وی به اداره مهاجرت ارائه کند. در هر حال در صورت متقاعد شدن افسر پرونده، نهایتا مدرکی به نام Work Permit صادر که در مبادی ورودی کانادا به شخص متقاضی تحویل داده می شود. قابل ذکر است در برخی موارد کار کردن در کانادا نیاز به Work Permit ندارد که می توانید این موارد را اینجا  مطالعه کنید.

مواردی که نیاز به Work Permit ندارند، عبارتند از:

 • توریست تجاری
 • نمایندگان دولت های خارجی و خانواده های آن ها
 • اعضای ارتش
 • افسرهای امنیتی داخل پرواز و گروه های پروازی
 • کار کردن on-campus
 • اجرا کنندگان برنامه های هنری
 • خبرنگاران و مجریان رسانه ها
 • روحانیون
 • فعالان سرویس های Emergency
 • کسانی که دارای وضعیت Implied Status هستند

انواع Work Permit :

 • Closed Work Permit
 • Open Work Permit

Closed Work Permit:

این نوع از اجازه کار برای یک جهت اشتغال به کار مشخص که توسط یک کارفرما به شخصی پیشنهاد شده است  صادر می شود و در آن تمامی مشخصات و جزئیات شغل مورد نظر از جمله ساعات کاری، میزان حقوق و مزایا و تمامی وظایف محوله به نیروی کار ذکر شده است. کسانی که دارای این نوع از اجازه کار هستند صرفا مجاز به کار در این شغل می باشند و در صورتی که شغل جدیدی پیدا کنند می بایست پروسه مربوطه به تغییر اجازه کار را طی کنند. برای صدور این نوع اجازه کار مراحل مختلفی باید طی شود که اینجا توضیح داده شده است.

Open Work Permit:

 • این نوع از اجاره کار به این معنی است که شخص می تواند برای هر کارفرمای کانادایی کار کند و محدودیتی برای شخص مبنی بر این که در شغل معینی یا نزد شخص معینی به کار مشغول باشد وجود ندارد. این نوع اجازه کار برای افراد زیر صادر می شود.
 • همسر شخصی که با Closed Work Permit در کانادا مشغول به کار است، در صورت حضور در کانادا می تواند Open Work Permit بگیرد. بنابراین شخصی که با اجازه کار محدود به کانادا می آید در صورت همراهی با همسرش، می تواند برای همسرش Open Work Permit بگیرد.
 • همسر دانشجویانی که در کانادا دانشجو به تحصیل هستند می توانند دارای این نوع از مجوز کار باشند که به آن ها اجازه می دهد در صورت داشتن شرایط زیر مشغول به کار باشند:
 • دانشجو باید Full_Time در یکی از دانشگاه ها یا کالج های کانادا مشغول به تحصیل باشد این موسسه باید برای مقطع بالاتر از دیپلم باشد.
 • کالج ها و دانشگاه های خصوصی نیز شامل این برنامه هستند.
 • چنانچه دانشجو تحصیل خود را تمام کرده و در دوره پیس از تحصیل با Post – secondary Work permit مشغول به کار باشد، همسر وی می تواند از این مزیت استفاده کند.

مدت این نوع Work permit با توجه به مدت زمان، تحصیل یا کار شخص اصلی تعیین می شود و بیشتر از مدت مذکور نیست.

 • اخذ اقامت کانادا با کوچگر

  برنامه ها و روش های مختلفی برای حرفه ای ها و کارگران وجود دارد که تحت آن ها می توانید ویزای اقامت دائم و مهاجرت به کانادا را اخذ کنید: کارگر ماهر فدرال و کبک ، برنامه استانی ، خود اشتغالی فدرال و کلاس تجربه کانادا و کبک. ما می توانیم در روند مهاجرت به کانادا به شما کمک کنیم. با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *